Konkurs super świetlik
Całoroczny konkurs świetlicowy – „Wzorowy świetlik”
W konkursie na „Wzorowego świetlika” biorą udział wszystkie dzieci z klas I-III uczęszczające do świetlicy szkolnej. Konkurs trwa od września do czerwca bieżącego roku szkolnego.
Cele konkursu:
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowywania się na świetlicy
- wdrażanie do samodzielnej i zorganizowanej pracy związanej z odrabianiem zadań domowych
- mobilizowanie do aktywności podczas różnorodnych zajęć świetlicowych.
Wzorowy świetlik
- bierze aktywny udział w zajęciach świetlicowych: zajęciach żywego słowa, zajęciach ruchowych, plastyczno – technicznych oraz grach i zabawach
- chętnie odrabia zadaną pracę domową
- zawsze po sobie sprząta, dba o porządek wokół siebie
- pomaga w sprzątaniu świetlicy
- kulturalnie spożywa posiłek w wyznaczonym miejscu
- zawsze używa zwrotów grzecznościowych
- szanuje gry, zabawki oraz sprzęt sportowy
- chętnie pomaga innym w różnych sytuacjach
- nie bije i nie obraża innych
- nie kłamie
- nie używa wulgarnych słów
- nie biega po świetlicy i nie hałasuje
- reaguje na prośby i polecenia wychowawców
- wychodzi ze świetlicy tylko po uzgodnieniu z wychowawcą
Podstawą do uzyskania tytułu Wzorowego świetlika miesiąca jest największa ilość otrzymanych przez dziecko stempelków z hasłem Super Extra.
- Stempelek „Super extra”– wysoka kultura osobista, przestrzeganie regulaminy świetlicy, stosowanie form grzecznościowych, bardzo dobre relacje z rówieśnikami, dbałość o estetykę, ład i porządek wokół siebie, szacunek do swojej i cudzej własności i przede wszystkim zaangażowanie i aktywność w zajęciach i pracach podczas zajęć świetlicowych.
- Stempelek „tak sobie”– ostrzeżenie!! – gdy pojawi się zachowanie niepokojące np. niewłaściwy stosunek do wychowawców i kolegów, zachowanie utrudniające wychowawcy prowadzenie zajęć a rówieśnikom pracę i zabawę, bierny udział w zajęciach lub niska aktywność.
- Stempelek „słabo”– zachowanie agresywne, lekceważący stosunek do kolegów i wychowawców, stosowanie brzydkiego słownictwa, stosowanie przemocy wobec kolegów, wychodzenie z Sali bez pozwolenia, niszczenie sprzętu i wyposażenia świetlicy, inicjowanie i uczestniczenie w konfliktach.
Dzieci, które uzyskają największą ilość tytułów „Świetlik miesiąca” – wraz z końcem roku szkolnego otrzymają nagrodę roku.
Koordynatorzy konkursu:
- Anna Reszka-Lesiak
- Milena Wilczyńska