W dniu 28.11.2013 odbył się w naszej szkole Dzień Czech.

Uczniowie klas starszych przygotowali przedstawienie, podczas którego można się było dowiedzieć wielu interesujących rzeczy na temat Czech, posłuchać czeskiej piosenki i wiersza, obejrzeć inscenizację czeskiej bajki o rozbójniku Rumcajsie oraz podziwiać taniec "polka". Korytarze szkoły zdobiły dekoracje i plakaty dotyczące Czech. Plakaty były cennym źródłem informacji o tym pięknym kraju sąsiadującym z Polską. Zorganizowano konkurs na najlepszy plakat o Czechach. Autorzy zwycięskich plakatów zostali nagrodzeni. Mamy nadzieję, że nasz tegoroczny Dzień Europy rozbudzi ciekawość i zachęci uczniów do samodzielnego poszukiwania informacji o krajach graniczących z Polską oraz pozwoli na budowanie atmosfery tolerancji i zrozumienia pomiędzy naszymi krajami.  Czechy to kraj knedliczków, Rumcajsa i Krecika

Dwa lata temu w wakacje miałem okazję zwiedzić stolicę Czech. Praga to miasto bajkowe. Zamek hradczański, Złota Uliczka, Katedra Św. Wita wzbudziły mój zachwyt i zaciekawienie. I tam na zamkowe dziedzińce, wąskie uliczki i most Karola postanowiłem jeszcze powrócić.

Razem z moimi nauczycielami języka angielskiego przygotowaliśmy apel, a dzień 28.11.13r. został ogłoszony w naszej szkole Dniem Czech.

Czechy to niewielkie, lecz piękne państwo leżące w sercu Europy Środkowej. To kraj, Krecika, Rumcajsa i Makowej Panienki. Są one postaciami występującymi w dobranockach moich rodziców, ale ja także uwielbiam Krecika.

Razem z koleżankami i kolegami krótkim przedstawieniem postaraliśmy się przybliżyć wiadomości o tym ciekawym kraju. Nasz apel, poza podstawowymi informacjami o Czechach, został wzbogacony tańcami takimi jak polka, ale też pięknie wykonanym układem do piosenki Heleny Vondráčkov'ej pt."Malovaný dzbanku". Na koniec zaprezentowałem niektóre czeskie zwroty i słowa. Okazuje się, że ich język brzmi bardzo podobnie do naszego, lecz niektóre słowa mają zupełnie inne znaczenie. Statek to po czesku gospodarstwo, a kara, to nic złego tylko samochód.

Mam nadzieję, że apel wszystkim się podobał i że przekazaliśmy wiedzę dotyczącą Czech w ciekawej formie. AHOJ DZIECI!

Antoni Hasiura ucz.kl.VIa

  Praga

- to piękna stolica naszych sąsiadów, Czech. Niebiesko -biało - czerwona flaga jest ich znakiem rozpoznawczym, tak samo jak wesołe bajki np. "Rumcajs" , "Sąsiedzi" lub śmieszny, czarny "Krecik".

Dowiedzieliśmy się, że z ich języka wywodzi się wiele polskich słów mających inne znaczenie. "Statek" to po czesku "gospodarstwo" a "sklep" to "piwnica".

Wszystko to poznaliśmy na dzisiejszym apelu zorganizowanym przez nasze koleżanki i kolegów.

Wysłuchaliśmy melodyjnej piosenki Heleny Vondraczkovej pt. "Malowany dzbanek", przy którym dziewczynki tańczyły radośnie podskakując. Apel wyróżniał się duża znajomością i zaangażowaniem w zaprezentowanie tego przedstawienia.

Mam nadzieję, że Wam się wszystkim spodobało.

Julia Kolewińska z kl. 6a

  Tańce, śpiewy, dobra zabawa, czeskie opowieści i smakołyki...

Przybliżyli je nam na apelu koledzy oraz koleżanki ze szkoły, który odbył się w bardzo wesołej atmosferze.

Rytmicznie podrygiwaliśmy do melodii Heleny Vondrackovej pt. "Malowany dzbanek".

Miło nam się patrzyło na tańce koleżanek z klasy VI b. Śmialiśmy się z wesołej podróży Rumcajsa i Hanki. Ciekła nam ślinka na myśl o knedliczkach i zachciało nam się spać słuchając wierszyka na dobranoc czeskich mam.

Gdy słuchałam ich, myślami przenosiłam się do Pragi, stolicy Czech. Na myśl o Czechach widzę piękne, staranne stroje, w których tańczyły moje koleżanki i śpiewające czeskie babcie.

Ten apel spodobał mi się, i z pewnością zachęcił do odwiedzenia tego Państwa.

Patrycja Derendarz z klasy VIa